Współpraca i solidarność: przewodnik po mechanizmie zakupowym

Chcemy podzielić się z Wami opracowanym przez nas przewodnikiem, w którym znajdziecie informacje jak realizowaliśmy i realizujemy dalej (II nabór trwa!) założenia rozszerzonego mechanizmu zakupowego w celu wsparcia przedsiębiorstw społecznych niosącym pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Z przewodnika skorzystać mogą zarówno ośrodki wsparcia ekonomii społecznej jak i przedsiębiorstwa społeczne, które chciałyby przetestować to rozwiązanie u siebie.

 

Okładka publikacji. Tytuł "Współpraca i solidarność". Znajduje się na niej grafika Aleksandra Małachowskiego oraz opis "Wykorzystanie mechanizmu zakupowego w celu wsparcia przedsiębiorstw społecznych niosących pomoc osobom uciekającym z Ukrainy przez wojną: przewodnik".

Okładka publikacji. Tytuł „Współpraca i solidarność”. Znajduje się na niej grafika Aleksandra Małachowskiego oraz opis „Wykorzystanie mechanizmu zakupowego w celu wsparcia przedsiębiorstw społecznych niosących pomoc osobom uciekającym z Ukrainy przez wojną: przewodnik”.

 

Jak to się zaczęło?

W marcu 2022 we współpracy z OWES-ami z całego kraju i w porozumieniu z MRiPS przeprowadziliśmy badanie możliwości PS/PES w kontekście świadczonych usług dla osób uciekających z Ukrainy. Konkluzja była następująca: ogromna liczba PS i PES zaangażowała się w pomoc naszym sąsiadom. Jednocześnie PS wskazywały na poważne ograniczenia kadrowe i finansowe, które mogły uniemożliwić pomaganie w najbliższym czasie.

Przygotowane w marcu 2022 r. wytyczne dotyczące rozszerzenia mechanizmu zakupów interwencyjnych nakreśliły ramy udzielania wsparcia. OWES otrzymały możliwość kupowania produktów i usług oraz ich nieodpłatnego przekazywania na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę*.

*o pierwszym naborze można przeczytać więcej tutaj

Mamy nadzieję, że ten przewodnik przekona Was, że to naprawdę świetnie działa i funkcjonuje bez zastrzeżeń! 🙂 

 

Do pobrania:

PRZEWODNIK „Współpraca i solidarność”

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content