W celu wsparcia i wzmocnienia procesu przyjmowania i adaptacji osób uciekających z Ukrainy, Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej, Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych przeprowadziło działania mające określić potencjał ES, PS i PES w zakresie możliwości świadczenia usług obywatelom Ukrainy dotkniętym wojną.
Podstawą do opracowania raportu stały się badania ankietowe przygotowane w oparciu o formularz wysyłany do OWES, OZRSS, ROPS oraz innych instytucji sieciujących a także udostępniony do wypełnienia podmiotom sektora ekonomii społecznej przez Internet (w tym Facebook). W ankiecie wzięło udział aż 840 instytucji ekonomii społecznej.
Pytania w ankiecie dotyczyły m.in.:
i wiele innych.
Raport* z badania TUTAJ
Mamy nadzieję, że przygotowana diagnoza pozwoli ministerstwom i instytucjom samorządowym przygotowującym programy wsparcia na zaplanowanie i wdrożenie konkretnych działań, które uwzględniłyby udział sektora ekonomii społecznej, który zadeklarował ogromną gotowość do współpracy. Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, które udzieliły odpowiedzi na pytania, jak i szeregu interesariuszy – ośrodków i instytucji wsparcia ekonomii społecznej.
Świadczenie usług w sposób nieodpłatny ma jednak swoje ograniczenia wynikające z szybko kurczących się zasobów organizacji względem zgłaszanych ich potrzeb. Stąd najważniejszą rekomendacją jest szybkie uruchomienie programów finansowania, które spowodują przedłużenie gotowości oraz sprawczości w zakresie świadczenia potrzebnych usług.
*Badanie ma charakter ciągły, systematyczne otrzymujemy kolejne informacje od podmiotów sektora ekonomii społecznej. Raport obrazuje dane zebrane na dzień 8.03.2022 r.