Przedsiębiorstwa społeczne z subregionu konińskiego już w pandemii, a teraz także w czasie trwającej wojny w Ukrainie angażują się w pomoc potrzebującym. Wiele z podmiotów świadczyło usługi w ramach tzw. mechanizmu zakupowego jaki realizował Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej.
Mechanizm zakupowy to narzędzie, które pozwala Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej, w tym WOES na zakup produktów i usług od działających lokalnie przedsiębiorców społecznych, a następnie przekazywać je instytucjom organizującym bezpośrednią pomoc jak np. OPS czy CUS. Jak podkreśla WOES, poza wsparciem osób, do których trafia pomoc w ramach mechanizmu, realizowany jest inny, również ważny cel – pomoc lokalnym przedsiębiorstwom społecznym, które mocno odczuły skutki pandemii.
11 maja 2020 roku został wprowadzony w WOES nowy instrument wsparcia dla PES, PS w związku z przeciwdziałaniem wystąpienia COVID-19. Więcej informacji: tutaj.
Do grudnia 2020 roku w ramach mechanizmu zakupowego w subregionie konińskim wspartych zostało 99 instytucji na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Były to między innymi: DPS-y, organizacje pozarządowe, ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, szkoły, przedszkola, PCPR-y, OPS-y, ale także inne instytucje walczące z pandemią, takie jak: straż pożarna czy policja.
W marcu 2022 roku ponownie uruchomiliśmy mechanizm zakupowy by pomóc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dotychczas objętych wsparciem zostało blisko 4 tys. osób (maj 2023). Usługi zakupione od PES to m.in. usługi cateringowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne, opieka nad dziećmi (również z niepełnosprawnościami), porządkowe, psychologiczne, pralnicze.
Mechanizm zakupowy – przewodnik.
Zobacz także: Nabór WOES: mechanizm zakupowy jako wsparcie dla Ukrainy.
O mechanizmie zakupowym można przeczytać również w Przeglądzie Konińskim: tutaj.
O tym jak przedsiębiorstwa społeczne pomagają Ukrainie możecie posłuchać w odcinku Podcastu Spółdzielczego.
„Przedsiębiorstwa społeczne, w tym spółdzielnie socjalne od początku wojny w Ukrainie podjęły wiele działań, aby wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów. Stały się ważnym partnerem i realizatorem usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej. Jakie to usługi i jak są realizowane w subregionie konińskim?
O rozszerzonym mechanizmie zakupów interwencyjnych o pomoc dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy porozmawiamy ze Zbigniewem Prałatem – koordynatorem Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej.”