Forum otworzyli:
Andrzej Radniecki – dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej który odczytał list od Katarzyny Nowakowskiej, Wiceministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
W słowach otwarcia podkreślono znaczenie wspólnoty, lokalnych działań i ciągłego rozwoju systemu reintegracji w odpowiedzi na wyzwania społeczne i gospodarcze.
Przemysław Piechocki:
„W kontekście reintegracji – spieramy się, szukamy rozwiązań, nie jesteśmy pewni tego wszystkiego, ale myślę, że to jest dobre, bo reintegracja nie powinna mieć ograniczeń. Każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby.
To dzisiejsze wydarzenie jest po to, abyśmy wspólnie zastanowili się, szukali rozwiązań. Jest to naprawdę świetny moment, aby zorganizować tę reintegrację w przedsiębiorstwach społecznych, aby jak najbardziej była efektywna dla jej odbiorców – czyli dla ludzi.”
Panel I: Reintegracja „po wielkopolsku” – doświadczenie, skuteczność, kierunki rozwoju
Tematem otwierającego panelu była analiza doświadczeń Wielkopolski w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji. Przedstawiono konkretne działania instytucji i organizacji z regionu wspierających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Moderator: Przemysław Kozak
Paneliści i panelistki:
Dyskusja dotyczyła m.in. skutecznych metod wsparcia, systemowego podejścia do działań oraz elementów wymagających dalszego wzmocnienia.
Agata Gosa:
Reintegracja to już nie jest tylko wykluczenie ludzi bezdomnych czy wychodzących z więzienia. To często ludzie młodzi, którzy kończą szkołę i nie wiedzą co z sobą zrobić, nie maja gdzie się podziać.
Andżelika Smorawska:
Spytałeś co robię na co dzień w pracy – to ja cię zapytam: a jaka masz potrzebę? Tam, gdzie mnie potrzebujesz, tam jestem.
Panel II: Z bliska i z różnych stron – lokalne oblicza reintegracji społecznej i zawodowej
Dyskutowano o zróżnicowanych doświadczeniach w reintegracji realizowanej w różnych zakątkach regionu – z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, elastyczności i kreatywnych rozwiązań.
Moderator: Witold Ekielski
Paneliści i panelistki:
Panel podkreślił znaczenie elastyczności, znajomości kontekstu lokalnego oraz odwagi w sięganiu po nieszablonowe rozwiązania.
Panel III: Wspólna mapa wyzwań – reintegracja w perspektywie krajowej
Trzeci panel poświęcono ogólnopolskiej perspektywie systemu reintegracji. Przedstawiono dobre praktyki, a także zidentyfikowano najważniejsze bariery systemowe utrudniające skuteczne działania.
Moderator: Cezary Miżejewski
Paneliści i panelistki:
Panel stworzył przestrzeń do dzielenia się doświadczeniem, ale również do formułowania wspólnej wizji zmian systemowych.
Zwieńczeniem dnia był rejs statkiem po Jeziorze Mikorzyńskim, a wieczorem – integracyjna kolacja przy grillu. To ważna część Forum – okazja do nieformalnych rozmów, budowania relacji i dalszej wymiany myśli w mniej oficjalnej atmosferze.
Restart Cafe – 5 spojrzeń na przyszłość reintegracji
W formule World Café uczestnicy debatowali przy stolikach tematycznych, poruszając takie zagadnienia jak: największe bariery reintegracyjne, finansowanie, zmiany systemowe, wymogi administracyjne i przyszłościowe kompetencje.
Facylitacja i prowadzenie: Andżelika Smorawska
To był moment otwartej wymiany myśli – pokazujący, jak ważna jest różnorodność perspektyw i wspólne szukanie rozwiązań.
Panel IV: Między przepisem a praktyką – reintegracja w gąszczu regulacji
W tej części omówiono wpływ przepisów i procedur na codzienną pracę instytucji wspierających reintegrację. Zidentyfikowano obszary wymagające uproszczeń oraz sposoby pogodzenia skuteczności z formalnymi wymogami.
Moderator: Zbigniew Prałat
Paneliści:
Paneliści wskazali konkretne obszary wymagające uproszczeń, ale także podzielili się przykładami, jak pomimo trudnych warunków osiągać dobre rezultaty.
To były dwa dni pełne wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji. Dla każdego i każdej z nas w centrum tych dwóch dni był człowiek – jego potrzeby, potencjał i godność. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia za rok 🙂
GALERIA ZDJĘĆ – link
Wywiad z Andżeliką Smorawską – link
Publikacje do pobrania:
REINTEGRACJA_RESTART_do pobrania
Wsparcie procesu reintegracji społeczno-zawodowej do pobrania
——————————–
Forum odbyło się pod honorowym patronatem Wojewody Województwa Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Powiatu Konińskiego oraz Prezydenta Miasta Konin
#woes #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Organizatorzy konferencji
Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu