O przedsiębiorczości społecznej – w szkole i w kinie!

Młodzi ludzie są coraz bardziej otwarci na działanie. Chcę wiedzieć więcej i chcą się rozwijać. Coraz wcześniej myślą o swojej przyszłej drodze zawodowej. Udało się nam to dostrzec już jakiś czas temu i postanowiliśmy działać. Dlatego też tworzymy rozwiązania, które są pomocne nauczycielom, szkołom, organizacjom pozarządowym i samym uczniom. Przedsiębiorczość, świadomość społeczna i kreatywne rozwiązania to nasze narzędzia i cele. Jak to robimy?

Ostatni tydzień jest najlepszym przykładem, bo działo się sporo. 

 

Kooperatywa – gramy! 

 

W czwartek 9 listopada 2017 roku zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej numer 7 w Koninie warsztaty z przedsiębiorczości. Nasi specjaliści Anna Dranikowska i Jarosław Wypyszyński poprowadzili spotkanie dotyczące przedsiębiorczości społecznej. Również takiej którą można zacząć już w szkole, dzięki spółdzielniom uczniowskim.

SU (spółdzielnia uczniowska) to rozwiązanie jakie proponujemy ze względu na kilka bardzo praktycznych aspektów: zdobycie doświadczenie, nauka współpracy oraz poznanie przedsiębiorczości w praktyce.  Budowanie kooperatywy to coś więcej niż biznes i o tym chcemy mówić jak najwięcej.

Po części teoretycznej, przyszła pora na praktykę. Tutaj mieliśmy dla młodzieży ciekawą niespodziankę, grę planszową Co-opoly. Celem gry jest kooperacja! Jako jedna drużyna, spółdzielnia, uczniowie stawiali czoła takim trudnościom jak wysoki podatek, nowa konkurencja czy wydarzenia losowe. Oczywiście wszystko było tylko symulacją tego co może przydarzyć się przedsiębiorstwu, które działa na rynku. Jeśli dopisało szczęście lub grupa się wykazała mogła skorzystać również z takich przywilejów jak premia do wynagrodzenia, udana inwestycja czy rozwojowe bonusy dla przedsiębiorstwa. Oczywiście na sukcesy (jak w każdej firmie) należy zapracować.

W tej grze to była najprzyjemniejsza część rozgrywki, kalambury słowne i rysowane oraz zakazane słowa to zadania dzięki którym grupa zdobywała środki finansowe. Zapewniamy, że nie brakowało emocji i zaangażowania o czym najlepiej może świadczyć fakt, że grupa dzielnie „walczyła” do samego końca, a ich kooperatywa radziła sobie naprawdę nieźle. Wiedza i zabawa – i o to właśnie chodzi!

 

Kino w Słupcy

 

W piątek 10 listopada 2017 roku zaprosiliśmy na kolejny seans w ramach WOES w kinie. Tym razem naszą publiczność stanowiła w większości młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy.

To co przygotowaliśmy tym razem nie było tematem prostym, ale zdecydowanie wartym opowiedzenia i zobaczenia.

Rozmawialiśmy o bezdomności. Pretekstem do dyskusji był seans filmu „Boisko bezdomnych”. Polska produkcja z 2008 roku w reżyserii Kasi Adamik inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. 10 osób bezdomnych, które łączy miejsce, czas i pomysł! Idea stworzenia drużyny piłkarskiej i wyjazd na mistrzostwa świata to marzenie, które odkryli przypadkiem, ale które stało się ich celem.

Czy im się udało i czy to zmieniło ich życie nie będziemy zdradzać. Polecamy film!

Dla naszej widowni przygotowaliśmy oprócz filmu coś więcej, po seansie mięli możliwość skonfrontować opowieść filmową z doświadczeniem osób, które od lat wspierają osoby bezdomne.

Paweł Maserak od lat związany z poznańskimi organizacjami, które wspierają osoby baezdomne podzielił się z nami wieloma trafnymi spostrzeżeniami. Dzięki temu, że posiada bogate doświadczenie jako lider jednej z najdłużej działających w Polsce poznańskiej Spółdzielni Socjalnej Karinus, której zawsze głównym priorytetem było wsparcie osób bezdomnych, mógł również odnieść się do przedsiębiorczości społecznej jako jednej z form wspierania osób w takim położeniu.

Drugim prelegentem podczas wydarzenia był Zbigniew Kalinowski, Pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Koninie, który również aktywnie działa na rzecz wsparcia osób bezdomnych. Obecnie jest zaangażowany w prace nad stworzeniem w Koninie przedsiębiorstwa społecznego, które zapewni osobom bezdomnym pracę. Kiedy to nastąpi, na pewno będziemy informować, bo rozwiązania jakie planuje wdrożyć przedsiębiorstwo są naprawdę imponujące.

Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu i już teraz zapraszamy na kolejny w tym roku pokaz filmowy, który odbędzie się w grudniu. Więcej szczegółów już wkrótce.

Jeśli zainteresowała Was nasza działalność dotyczące przedsiębiorczości społecznej, spółdzielni uczniowskich i chcielibyście aby w waszej szkole, organizacji również odbyło się takie spotkanie to zgłoście się do nas! 

 

Zobacz więcej:

Projekt Trio2Success – kształcenie i edukacja zawodowa

Stowarzyszenie na Open’er

Tydzień umiejętności zawodowych 

Przedsiębiorczość się opłaca – seans

Magazyn SOC – o edukacji i przedsiębiorczości

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content