7 błędów, które trzeba poprawić zanim oddacie biznesplan

Nie było jeszcze w historii naszego Ośrodka biznesplanu doskonałego. Chociaż było wiele takich, którym do tej doskonałości już bardzo niewiele brakowało. Współpracujący z Ośrodkiem eksperci, którzy oceniali biznesplany w rożny sposób odnosili się do zawartych tam wyliczeń i deklaracji. (Zobacz – Komisja Oceny Biznesplanów  – w biznesplanie najważniejsze jest dla mnie…) Pozostaje jednak faktem, że istnieje grupa błędów, których w żadnych wypadku nie wolno popełnić. To tak zwane błędy formalne – błędy, które popełnione – całkowicie przekreślają szanse waszych biznesplanów jeszcze przed pierwszym czytaniem. I sprawiają, że nie zostają one nawet dopuszczone do oceny. Poniżej, we współpracy ze naszą specjalistką ds. kontroli, monitoringu i wsparcia PES, Marią Lewandowską, przygotowaliśmy listę 7 błędów głównych, które trzeba poprawić przed oddaniem biznesplanu. Oto one:

 

7 błędów, które trzeba poprawić, zanim oddacie biznesplan: 

 

 1. Brak parafek na każdej stronie PB i wszystkich załącznikach. Pamiętajcie, wniosek powinien być podpisany przez osoby upoważnione i parafowany przez nie na wszystkich stronach, wszystkich załączników.
 2. Biznesplan nie jest zgodny z obowiązującym wzorem. Pamiętajcie obecny wzór biznesplanu możecie pobrać ze strony internetowej https://woes.pl/dotacje/dokumenty-do-pobrania/
 3. Biznesplan jest niekompletny – brakuje wszystkich załączników. Szczególnie często – to wynika z naszych obserwacji – brakuje załącznika nr4. Harmonogram rzeczowo – finansowy (Załącznik nr 4) oraz harmonogram w sekcji E2 to nie jest tym sam dokument (bardzo często załącznik 4 jest zapominany / pomijany ). 
 4. Wersja papierowa i elektroniczna biznesplanu nie jest taka sama. Pamiętajcie, wersja papierowa BP wraz ze wszystkimi załącznikami MUSI być dokładnie taka sama jak elektroniczna (CD), każdy załącznik z wersji papierowej (zdjęcie, kosztorys, wersy, wycena, oferta itp.) musi być zeskanować i zgrany na płytę CD.
 5. Nie wypełnione są wszystkie rubryki na wszystkich stronach. Sprawdźcie to – każda rubryka powinna być wypełniona. Nawet jeśli wpisujecie tam słowa: nie dotyczy.
 6. Brak kompletu oświadczeń o spełnianiu przesłanek do założenia/zatrudnienia w spółdzielni. Oświadczenia od wszystkich osób które będą zatrudnione lub będą założycielami spółdzielni. O Spełnianiu przesłanek do zatrudnienia w nowoutrzownym przedsiębiorstwie społecznym.(Aby pobrać te dokumenty należy wybrać https://woes.pl/dotacje/dokumenty-do-pobrania/ i wybrać regulamin wsparcia finansowego wraz załącznikami).  
 7. Brak weryfikacji BP z Kartą Oceny Formalnej (załącznik nr 15 do Regulaminu) – oba dokumenty powinny być spójne. Do samodzielnego sprawdzenia karty oceny formalnej zachęcaliśmy już w poprzedniej edycji. I zachęcamy do tego również teraz. Sprawdźcie, zanim oddacie.

 

Oswajamy biznesplany

 

Materiał został przygotowany w ramach akcji #oswajamybizesplany. Zapraszamy do zapoznania się z innymi poradnikami poprzedniej i bieżącej edycji. Jednocześnie przypominamy – do złożenia biznesplanów pozostał niecały miesiąc.

Oswajamy biznesplany – edycja I 

Oswajamy biznesplany – edycja II 

Skontaktuj
się z Nami:
 • Konin
  ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
 • Poznań
  ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content