Odnawialne źródła energii – nowa branża dla #PS

Fundacja NRG Solar to nowe przedsiębiorstwo społeczne działające w Wielkopolsce Wschodniej, zajmujące się montażem systemów odnawialnych źródeł energii (w tym m.in. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła) dla gospodarstw domowych i klientów biznesowych. Powstało w odpowiedzi na lokalne potrzeby. Jednocześnie przedsiębiorstwo wspiera lokalny rynek pracy, a szczególnie osoby bezrobotne, byłych pracowników lokalnych zakładów przemysłowych branży energetycznej.

Przedsiębiorstwo społeczne powstało w czerwcu 2020 roku przy wsparciu Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. 

Celem i misją fundacji jest kształtowanie i realizowanie przedsięwzięć w obszarze odnawialnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej, systemów zarządzania energią i zrównoważonego rozwoju energii odnawialnych źródeł energii.

Działania przedsiębiorstwa społecznego są odpowiedzią na potrzeby lokalnego rynku. Brakowało firm lokalnych, które oferują takie usługi jak NRG Solar. Instalacje, które w tym regionie były dotąd realizowane, wykonywały firmy często z poza województwa wielkopolskiego. A korzystanie z usług firmy lokalnej (tak ważnych dla rozwoju lokalnej gospodarki) ma przy instalacjach fotowoltaicznych duże znaczenie, serwis, przegląd i czyszczenie – usługi niezbędne przy takich realizacjach zajmują bardzo dużo czasu, jeśli firma musi dojechać do klienta nawet kilkadziesiąt kilometrów, to też może wpływać na cenę. Im dalej od klienta to tym samym, co naturalne, cena usług jest wyższa. Właśnie takie usługi – kompleksowe, wsparcie w doborze sprzętu, pomoc w finansowanie, wreszcie montaż i serwisowanie oferuje przedsiębiorstwo społeczne NRG Solar.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym właśnie paneli fotowoltaicznych, to temat nie dość że ważny, to coraz bardziej popularny, wpisujący się ogólnoświatowe trendy działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jak wskazują przedsiębiorcy zainteresowanie ich usługami jest bardzo duże. Co istotne, działania jakie podejmuje podmiot wpisują się w lokalne strategie działania, w tym w ważną dla regionu Koncepcję Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej.

 

Zatrudnienie

Powstanie przedsiębiorstwa było też odpowiedzią na lokalny problem, a mianowicie masowe zwolnienia w branży energetycznej. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin  ogłosił że z końcem roku 2020 zakończy działalność kopalnia węgla brunatnego Adamów, co spowoduje szereg zwolnień grupowych. Podobnie trudna sytuacja dotyczy zakładu produkcyjnego Elektrobudowy, który znajduje się w Koninie. Elektrobudowa, czyli największa w Polsce firma działająca w branży elektroinstalacyjnej, w marcu 2020 roku ogłosiła upadłość. Kilka osób z tego właśnie zakładu już znalazło pracę w przedsiębiorstwie społecznym NRG Solar. Jak informuje Prezes przedsiębiorstwa takich miejsc pracy planują utworzyć więcej, będąc tym samym wsparciem dla lokalnego rynku pracy i samych byłych pracowników branży przemysłowej.

Zespół przedsiębiorstwa tworzą specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii oraz obrotu energią elektryczną. To specjaliści, którzy mimo swojego doświadczenie doświadczają trudności na rynku pracy, zwolnieni w ramach restrukturyzacji firm i zakładów często nie są w stanie znaleźć pracy na otwartym rynku pracy, lub znajdują pracę, która nie wykorzystuje w pełni ich potencjału. NRG Solar jest dla nich wręcz idealnym miejscem pracy, profil działalności przedsiębiorstwa jest dopasowany do ich kompetencji, tym samym nie wymaga od takich pracowników przebranżowienia czy zdobycia zupełnie nowych kwalifikacji.

 

Partnerstwo z biznesem

Model działania jaki realizuje przedsiębiorstwo społeczne NRG Solar opiera się na know how (wiedzy organizacyjnej) dużej firmy, działającej w branży energetycznej od 2011 roku. Firma komercyjna NRG Solar wspiera przedsiębiorstwo społeczne. Jak możemy przeczytać na stronie firmy: „spotykając się na co dzień z problemami i wyzwaniami przed którymi stoi rynek fotowoltaiki w Polsce, postanowiliśmy powołać do życia Fundację NRG Solar, której celem jest szeroko pojęta promocja technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w naszym kraju.”

Te wszystkie elementy pozwoliły stworzyć innowacyjny pomysł na działalność – przedsiębiorstwo społeczne działające w branży odnawialnych źródeł energii, które korzystając z wiedzy biznesowej odpowiada na lokalne potrzeby, wspiera rynek pracy i realizuje skuteczną reintegrację społeczną i zawodową.

 

Oferta

Usługi jakie oferuje przedsiębiorstwo społeczne NRG Solar to m.in.

 – montaż instalacji elektrycznych w ramach PKD 43.21.Z (wraz z wcześniejszą analizą – wizja budynku, inspekcja za pomocą drona);

– naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych w ramach PKD 33.14.Z;

– realizacja montażu i prac serwisowych do 80 km od siedziby przedsiębiorstwa (od miasta Konin);

– sprzedaż instalacji fotowoltaicznych;

– wsparcie klientów w uzyskaniu finansowania, np. w ramach programu „Mój Prąd” (np. pomoc w tworzeniu wniosków o dotacje i wniosku o przyłączenie instalacji fotowoltaicznych do Zakładu Energetycznego).

 

Przedsiębiorstwo nie boi się wyzwań i dużych inwestycji, teraz realizuje usługi dla osób prywatnych i klientów biznesowych. W przyszłości chce podejmować się realizacji inwestycji przemysłowych, a swoje usługi rozszerzyć o instalację farm fotowoltaicznych.

 

My liczymy, że to się uda i trzymamy kciuki za rozwój przedsiębiorstwa. 

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content