Chce się nam żyć – relacja z pokazu filmu!

28 października, w piątek odbył się po raz drugi event WOES zaprasza do kina. Tym razem zaprosiliśmy na pokaz polskiego filmu Chce się żyć.

Wydarzenie po raz drugi odbyło się w kinie Oskard w Koninie. Organizatorami było nasze Stowarzyszenie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 w piątek, jednak mimo wczesnej godziny frekwencja dopisała i to bardzo.

W wydarzeniu wzięli udział Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie z kierunku praca socjalna i pedagogika. Uczestnicy i instruktorzy WTZ przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, młodzież z Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego, przedstawiciele i podopieczni Fundacji Otwarcie oraz mieszkańcy Konina oraz WTZ prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie w Koninie.

Film inspirowany prawdziwą historią, przedstawiał losy chorego na porażenie mózgowe chłopaka. Historia Mateusza znakomicie przedstawiona przez grającego tę postać Dawida Ogrodnika na przemian wzruszała i bawiła. Codzienne sytuacje, relacje rodzinne, miłość, przywiązanie i cierpienie i to wszystko przedstawione z dużym dystansem.

DSCN5924

Co ważne po spotkaniu mięliśmy okazję skonfrontować film z rzeczywistością. Dwoje specjalistów w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami wskazało nam co jest filmową fikcją a co jest bliskie realiom w jakich żyją w Polsce osoby z niepełnosprawnościami. Ewa Roman, prezeska Spółdzielni Socjalnej Wspólny Sukces z Wągrowca przedstawiła nam perspektywę kiedy to uczestnicy WTZ starają się wyjść na rynek pracy. Wskazywała również jak dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być praca w przedsiębiorstwie społecznym. Dariusz Loch, prezes konińskiej Fundacji Otwarcie opowiedział o całym procesie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zaczynając od wieku dziecięcego aż po dorosłość.

DSCN5920

Bardzo pouczająca i ciekawa dyskusja oraz szczere odpowiedzi naszych gości sprawiły, że ten seans stał bardzo wartościowym spotkaniem. Za co bardzo wszystkich zaproszonym gościom i uczestnikom dziękujemy!

 

Już w listopadzie kolejne spotkanie w kinie Oskard. Nowy film i nowy temat, oczywiście jak zawsze ze społecznego punktu widzenia.

Serdecznie zapraszamy, szczegóły już wkrótce.

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content