Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kole powstało w 1992 roku. Swoim wsparciem obejmuje osoby w każdym wieku, dzieci, nastolatków i osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny. Stawia na integrację społeczną poprzez współpracę z lokalnymi szkołami, szkolnymi wolontariatami oraz lokalną społecznością.
PSONI w Kole prowadzi:
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży w wieku od 2,5 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, które wymagają kompleksowej i wielodyscyplinarnej pomocy.
Ośrodek umożliwia dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego i nauki, terapię w grupie i zajęcia indywidualne, kontakt z rówieśnikami, środowiskiem społecznym, rehabilitację, rekreację.
Zadania OREW realizowane są w następujących formach: • wczesne wspomaganie rozwoju dziecka • wychowanie przedszkolne • roczne przygotowanie przedszkolne • szkoła podstawowa • przysposobienie do pracy • zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze • grupowe, wyjazdowe formy edukacji, rehabilitacji, wypoczynku i rekreacji
Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób powyżej 18 roku życia prowadzi rehabilitację społeczną, ekonomiczną i zawodową. Uczestnicy realizują swoje pasje, zainteresowania i rozwijają zdolności w 8 pracowniach: gospodarstwa domowego, kosmetyczno-ogrodniczej, stolarskich, artystycznej, plastyczno-krawieckiej, informatyczno-edukacyjnej, teatralno-rozwojowej.
Rehabilitacja społeczna to m.in. wyjścia do kina, restauracji, muzeum, wycieczki, imprezy międzywarsztatowe, udział w olimpiadach specjalnych, aukcje prac uczestników, także wyjścia do sklepów w celu dokonania zakupów.
Punkt Wczesnej Interwencji pomaga rodzinom, którym potrzebne jest wsparcie psychiczne oraz pomoc w prowadzeniu dziecka i znalezieniu się w nowej sytuacji życiowej. Dzieciom od urodzenia do 7 roku życia zagrożonym niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnych intelektualnie oraz tym, których rozwój psychoruchowy jest znacznie opóźniony i nieharmonijny.
KONTAKT
ul. Wojciechowskiego 21A, 62-600 Koło
tel. 63 27 20 992, 63 26 16 137 (WTZ)
e-mail: zk.kolo@psoni.org.pl, e-mail: orew.kolo@psoni.org.pl, wtz.psouu@poczta.internetdsl.pl