#ZOSTANWDOMU i … wystartuj o grant!

Konieczność pozostania w domu, czy też ograniczenia działalności do np. tylko obsługi klientów przez Internet, realizacji tylko części zamówień to nic dobrego. Może jednak ten czas, który udało nam się zyskać można wykorzystać na nowe działania. Udział w projektach, staranie się o grant czy zgłoszeniu do konkursu, może być okazją by spróbować rozwinąć Wasze działania, a także by zyskać dodatkowe środki finansowe na realizację ciekawych przedsięwzięć.

 

Od czego zacząć?

 

Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego konkursu dla nas. A gdzie szukać?

Jest kilka stron, które warto na bieżąco śledzić: 

 

Granty.pl – portal o dotacjach

https://granty.pl/

Znajdziecie tutaj informacje o aktualnie trwających lub zbliżających się naborach. Wystarczy wejść na stronę główną i sprawdzić interesującą Cię kategorię.

Wśród dostępnych kategorii są takie jak: edukacja i młodzież, IT, kultura, ochrona środowiska czy pomoc społeczna.

NGO.pl – portal organizacji pozarządowych

https://fundusze.ngo.pl/aktualne

Na portalu znajdziecie informacje o ważnych wydarzeniach, zmianach prawnych oraz ciekawe artykuły i aktualności, wszystko dla i o organizacjach pozarządowych. Strona zawiera również duży dział poświęcony funduszom. Tutaj można znaleźć informacje o formach i sposobach na dofinansowanie działalności organizacji pozarządowej oraz podmiotów ekonomii społecznej.

Konkursy dla NGO – blog i FB

http://konkursy-dla-ngo.blogspot.com/

Twórcy strony zbierają w jednym miejscu informacje o aktualnie odbywających się naborach. Dużo kategorii ułatwiających wyszukiwanie oraz cykliczne zbiorcze newsy, jak np. „Edukacja – trwające konkursy grantowe” czy „Konkursy ogłaszane przez instytucje zagraniczne i międzynarodowe”. Aktualności możemy śledzić na blogu oraz na Facebook-u.

Fundusze na kulturę – baza

http://rcak.pl/fundusze-na-kulture/

Baza funduszy stworzona przez Regionalne Centrum Animacji Kultury została stworzona by ułatwić wyszukiwanie konkursów i projektów w obszarze kultury. Znajdziecie tutaj spis programów, za pomocą których można sfinansować realizacje projektu kulturalnego.

Fundusze na edukację – blog

https://funduszenaedukacje.com/konkursy-grantowe/

Blog prowadzony przez edukatorkę, nauczycielkę a w  nim zebrane informacje na temat konkursów i projektów dla szkół, bibliotek oraz organizacji pozarządowych, wszystko w obszarze edukacji.

Fundusze Europejskie – wyszukiwarka dotacji

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/

Wyszukiwarka dotacji umożliwia wyszukanie różnych form wsparcia finansowanych m.in. z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Strona jest podzielona na trzy główne kategorie: „mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa”, „osoba fizyczna” oraz „samorządy, organizacje, duże przedsiębiorstwa i inne podmioty”. To pozwala już na początku zweryfikować w której części portalu szukać informacji o interesujących nas konkursach.

Jeśli szukać informacji o dotacjach i konkursach dla organizacji pozarządowych to sprawdź tutaj

Jeśli szukasz wsparcia, projektów dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej zobacz ten link

 

Również nasze Stowarzyszenie informuje o obecnych i planowanych naborach konkursów i projektów, z których mogą skorzystać organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej.

Sprawdzaj na naszych stronach woes.pl i spoldzielnie.org. Dodatkowo raz w miesiącu wysyłamy newsletter spółdzielczy, który oprócz newsów o naszych działaniach, zawiera informacje o aktualnie realizowanych naborach, konkursach i projektach. Aby się zapisać, wystarczy wejść na stronę woes.pl lub spoldzielnie.org i zasubskrybować.

 

Co dalej?

 

Każdy nabór jest inny, bo inne też są cele i wytyczne projektów. Jednak są elementy, które zawsze należy wziąć pod uwagę, których opis (w może inaczej nazwanej formie) będzie we wniosku potrzebny.

– Kim jesteśmy

Czyli tak zwane „o nas”, „informacje o wnioskodawcy”, „opis Innowatora” itp. 

Tutaj warto krótko ale precyzyjnie opisać czym się zajmujecie, jakie macie doświadczenie oraz jak to wszystko łączy się z planowanym przez Was zadaniem. Np. jeśli składacie wniosek o realizację działań edukacyjnych, to lepiej opiszcie czy i jakie prowadziliście zajęcia edukacyjne a nie jak angażowaliście się w powstawanie ogrodów miejskich. Oczywiście to nie zawsze jest tak oczywiste, przecież i w projekcie związanym z zielenią musieliście zarządzać budżetem, ludźmi i wypracować konkretne efekty. Opiszcie to jednak w taki sposób, by czytający, oceniający Wasz wniosek mógł łatwo zobaczyć te „połączenia”.

Zobacz więcej:

http://wid.edu.pl/zaprezentowac-swoja-organizacje-we-wniosku-o-dofinansowanie/

 

– Dlaczego i komu chcemy pomóc

Realizując projekty, granty nie tworzycie rozwiązań tylko dla siebie i Waszej organizacji. Jeśli wdrażacie rozwiązanie to musicie się zastanowić komu ono pomoże, jeśli planuje wesprzeć konkretną grupę osób, to należy wskazać dlaczego właśnie ją. Warto skupić się na grupie, którą planujecie wspierać, której dedykujecie działania w sposób kompleksowy. Skorzystajcie nie tylko z własnego doświadczenia, ale również z istniejących opracowań i badań. Należy również wykonać „reserch” – poszukać czy takie działanie, jakie planujecie, projekt jaki planujecie wdrożyć już nie jest realizowane, a jeśli tak to z jakim skutkiem. Nie w każdym projekcie musicie tworzyć rozwiązania „od zera”, czasami regulamin pozwala na użycie obecnych rozwiązań, ale z pewnymi modyfikacjami czy dostosowaniem do Waszego rozwiązania.

Sprawdź np.

Badania dotyczące osób starszych: http://senior.gov.pl/materialy_i_badania/strona/72

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami w Polsce: https://www.pfron.org.pl/instytucje/badania-i-analizy-naukowe/

Rynek pracy: https://stat.gov.pl/publikacje/publikacje-a-z/szukaj.html?topic=11

Warunki życia w Polsce: https://stat.gov.pl/publikacje/publikacje-a-z/szukaj.html?topic=29

CBOS – komunikaty z badań https://www.cbos.pl/PL/szukaj/szukaj.php

 

– Cele i rezultaty

To co jest bardzo ważne, to efekty jakie zakładacie za pomocą Waszych działań osiągnąć. Dokładne określenie ich na początku pomoże Wam w planowaniu działań krok po kroku, oraz w trzymaniu się harmonogramu. Co najważniejsze pomoże Wam to w rozliczeniu zadania, projektu.

Jak określić cel i rezultaty? – zobacz więcej: https://publicystyka.ngo.pl/jak-okreslic-cel-i-rezultaty-projektu-aby-sie-z-nich-rozliczyc

Sprawdź również: http://kursy.cdw.edu.pl/wp-content/uploads/2016/10/wnioski4.pdf

 

 

Dobry czas na innowacje

https://innowacje.spoldzielnie.org/

Projekt Generator Dostępności to szansa na zdobycie grantu na wdrożenie innowacyjnego pomysłu.

Celem Inkubatora jest skuteczne wsparcie rozwoju innowacyjnych rozwiązań (tzw. mikro-innowacji) w obszarze dostępności w całej Polsce. Do udziału w projekcie mogą przystąpić Innowatorzy, którzy zaproponują rozwiązania, których efektem będzie większa dostępność powszechnie dostępnych produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób starszych o ograniczonej mobilności lub percepcji. Udział w projekcie mogą wziąć osoby fizyczne, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, przedstawiciele instytucji oraz biznesu, którzy jako Innowatorzy wypracują rozwiązania w zakresie dostępności.

5 rzeczy, które warto wiedzieć na etapie rekrutacji do Generatora Dostępności:

 1. Nie musisz mieć gotowego pomysłu, żeby zgłosić się do Inkubatora. W zgłoszeniu najważniejsze jest dobre opisanie problemu, którym chcesz się zająć. Przewidzieliśmy osobne pole dla osób, które wiedzą już, co chcą zrobić, ale pozostałe mogą po prostu wskazać kierunki swojego myślenia. W Inkubatorze pomagamy z dopracowaniem tych koncepcji.
 1. W projekcie mogą wziąć udział osoby z całej Polski. Z założenia nad innowacją pracuje się u siebie, w swoim środowisku lokalnym. Nawet obrona projektu innowacji na dalszym etapie może być przeprowadzona telefonicznie.
 1. Nie ma preferencji w zakresie tego, jaki rodzaj podmiotu zgłasza się do Inkubatora. Najważniejsi dla nas są ludzie, którzy stoją za zgłoszeniami – ich potencjał i zaangażowanie. W przypadku nowych podmiotów prawnych zalecamy przedstawianie w formularza doświadczenia tych właśnie osób.
 1. Termin zakończenia naboru oznacza na etapie rekrutacji ostateczną datę wysłania formularza drogą mailową pod wskazany adres email. Nawet minutowe spóźnienie oznacza niestety, że zgłoszenie nie mogłoby być przyjęte ze względów formalnych w danej turze. Prosimy więc nie odkładać tego na ostatnią chwilę!
 1. Zastanawiasz się nad udziałem w projekcie? Zadzwoń do nas lub wyślij maila. Chętnie z Tobą porozmawiamy. Kiedy będziesz pisać zgłoszenie, możesz też nam wysłać wersję roboczą. Postaramy się podpowiedzieć, jak je ewentualnie można dopracować pod kątem kryteriów oceny.

Kolejny nabór w projekcie jest przewidziany na koniec maja, ale już teraz warto skonsultować się ze specjalistami Generatora.

Tadeusz Mirski, 515 323 393, tadeusz.mirski@spoldzielnie.org

 

 

Sprawdź również inne materiały #zostanwdomu  

Skontaktuj
się z Nami:
 • Konin
  ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
 • Poznań
  ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content