Wizyty studyjne – oddajemy głos praktykom!

Pisaliśmy już o tym niejednokrotnie – nawet najlepsze szkolenia pod okiem ekspertów nie zastąpią spotkań z praktykami. Dlatego właśnie wizyty studyjne to dobra propozycja dla wszystkich. Dla przedstawicieli instytucji pracujących nad rozwiązaniami systemowymi – bo zobaczą, jakie realne efekty przynoszą ich działania, dla przedstawicieli samorządów, bo mogą zobaczyć czy proponowane im rozwiązania sprawdzają się w praktyce. I wreszcie dla grup inicjatywnych, bo mogą się zainspirować i przekonać, że naprawdę warto.

Wielkopolska to szczególnie wdzięczne miejsce docelowe dla wszystkich zainteresowanych tym, jak spółdzielczość socjalna wygląda w praktyce. Według danych Tworzą je spółdzielczy prymusi, innowatorzy i wreszcie wspaniali ludzie. Co ciekawe, najwięcej czynnych spółdzielni socjalnych znajduje się obecnie w Koninie i jego najbliższych okolicach, co czyni tę miejscowość prawdziwym spółdzielczym zagłębiem.

 

Zagłębie spółdzielczości

 

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia kwietnia spółdzielczy Konin był odwiedzany dwukrotnie. I w obu przypadkach były to niezwykle ważne wizyty studyjne. Jako pierwsi odwiedzili Konin przedstawiciele wielkopolskiego Komitetu Ekonomii Społecznej. Harmonogram był napięty – goście odwiedzili między innymi Spółdzielnię Socjalną Spektrum, prowadzącą przedszkole dla dzieci z autyzmem. Tu trzeba było uważać, żeby się nie spóźnić i nie pobudzić śpiących dzieci! W Blues Hostelu oraz Sporcie i Rehabilitacji nie było już takich wymagań. Ważnym punktem wizyty było także posiedzenie Komitetu oraz spotkanie z przedstawicielami Centrum Organizacji Pozarządowych z Konina. To właśnie współpraca Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej z COP-em i władzami miasta pozwala na stworzenie takiego dobrego klimatu dla spółdzielczości socjalnej.

Kilka dni później zagłębie spółdzielczości odwiedzili przedstawiciele Departamentu Pożytku Publicznego, wśród nich pani dyrektor, Andżelika Wardęga. Zaprosiliśmy ich do Aktywnych – unikalnej spółdzielni regularnie współpracującej z  międzynarodową korporacją, a także do Kramska (Razem do sukcesu – jedna z najlepszych spółdzielni socjalnych w Polsce) oraz – oczywiście do Konina. A tam już Blues Hostel (niezastąpiona Kasia Wagner), Sport i Rehabilitacja, a także spółdzielczy obiad w Restauracji Grodzkiej prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną Grodzka.

Prawdę mówiąc, nie pokazaliśmy nawet połowy z wszystkich spółdzielni działających w Koninie. Jest jeszcze przecież Klara, jest Kraśnia, jest Turek i Powrócisz Tu. Skoro o tym mowa, to jesteśmy przekonani, że nasi goście będą wracać często.

A wszystkich nowych już teraz gorąco zapraszamy!

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content