W ubiegłym tygodniu byliśmy gospodarzami wizyty studyjnej dla przedstawicieli i przedstawicielek z Miasta Gdańsk. Z v-ce prezydentką ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania Moniką Chabior i towarzyszącymi jej przedstawicielami i przedstawicielkami gdańskiego UM i MOPR rozmawialiśmy o rozwiązaniach włączających osoby z niepełnosprawnościami, o tworzonym przez nas Zakładzie Aktywności Zawodowej, ale również – co dla nas najważniejsze, mogliśmy pokazać jak prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa społeczne w Wielkopolsce.
Wizytę rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, w którym uczestniczyła Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Grzegorz Grygiel, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami Dorota Potejko oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw społecznych. Goście i gościnie mieli okazję od kuchni zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje m.in.
Spółdzielnia Socjalna Poznanianka.
W kolejnych dniach gościliśmy w przedsiębiorstwach społecznych w subregionie konińskim. Pierwsza wizyta odbyła się w Kostrzynie i Spółdzielni Socjalnej Kostrzynianka, która od ponad 10 lat zajmuje się usługami opiekuńczymi i pielęgnacją terenów zielonych.
Następnie uczestnicy i uczestniczki odwiedzili
Spółdzielnię Socjalną Powrócisz Tu z Turku, która współpracuje z lokalnymi dostawcami dostarczając żywność nie poddawaną chemicznym procesom konserwacji. Żywność nie jest mrożona, ale przygotowywana i produkowana bezpośrednio na miejscu. Goście mieli okazję skosztować żywność, którą sama wytwarza, np. przetwory z przyprawiania warzyw i owoców, własne konfitury, mieszanki i napary herbaciane z samodzielnie suszonych lokalnych roślin.
Kolejnym punktem była wizyta w
Spółdzielni Socjalnej Razem dla Środowiska – goście mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, które realizuje zadania z zakresu gospodarki komunalnej przy jednoczesnej aktywizacji społecznej mieszkańców gminy Powidz.
„Wizyta wymagająca, trudne i mocne pytania (takie lubimy), niezwykle trafne wnioskowanie, a cel i oczekiwany rezultat warty każdego wysiłku. Trzymamy kciuki za dalsze prace, całym sercem za tworzonymi systemowymi rozwiązania dla gdańskiej społeczności ekonomii społecznej” – tak podsumował wizytę Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.
Wizyty w spółdzielniach to ważne rozmowy na temat współpracy z samorządami, doświadczenia w zakresie aktywizacji, dyskusje dotyczące aktualnych problemów i wyzwań czy poznanie pracowników i ich historii. To była bardzo udana wizyta – bardzo dziękujemy gościom za przybycie, a naszym podmiotom za gościnę