Dobry plan (szczególnie biznesplan) wymaga przygotowania, my staramy się zapewnić najlepsze, poprzez cykl szkoleń jaki realizujemy dla grup inicjatywnych i podmiotów uczestniczących w działaniach inkubacyjno-dotacyjnych Ośrodka (OWES).
Za nami Komisje Rekrutacyjne WOES, oznacza to, że grupy, podmioty, których weryfikacja formularzy przebiegła pomyślnie, otrzymały już decyzje o przystąpieniu do ścieżki inkubacyjnej i dotacyjnej.
Czas na kolejny krok… wsparcie szkoleniowo – doradcze. Szkolenia biznesplan
Wśród tematów szkoleniowych jakie realizujemy w cyklu szkoleń są m.in.
Jak wskazuje nasz specjalistka, Marek Gruchalski, ekspert ds. regulacji prawnych w obszarze ekonomii społecznej, radca prawny, szkolenia realizowane w ramach inkubacji zapewniają możliwość uzyskania wiedzy praktycznej na temat zakładania i prowadzenia działalności przedsiębiorstwa społecznego.
„Stwarzają również doskonałe warunki do wymiany doświadczeń czy nawiązania kontaktów z innymi przedsiębiorstwami społecznymi. O atrakcyjności szkoleń decyduje to, że są one prowadzone przez praktyków mających doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstw społecznych.” Zaznacza, że „warto brać w nich udział choćby z uwagi na fakt, iż w najbliższych latach planowane są istotne zmiany organizacyjno-prawne w funkcjonowaniu przedsiębiorstw społecznych, o czym informujemy na naszych szkoleniach.”
Kolejnym krokiem po szkoleniach (w ścieżce inkubacyjno-dotacyjnej WOES) będzie złożenie wniosku o dotację wraz z załącznikami, w tym z Biznesplanem. Dlatego bardzo dużą uwagę poświęcamy właśnie temu zagadnieniu. Sam pomysł nie wystarczy, trzeba przecież wiedzieć jak to dobrze opisać, by przedstawić wszystkie elementy biznesu w zrozumiały i kompletny sposób.
– Kolejne kroki – tutaj
Podczas szkolenia z biznesplanu najważniejsze jest przeniesienie planów odnośnie działalności na konkretne zapisy i wyliczenia.
Jak wskazuje Małgorzata Skoczylas – Błaszczyk, prowadząca szkolenia z biznesplanu: „uczestnicy „przenosili” dotychczasową wiedzę na dalsze punkty biznesplanu w obszarze zasobów rzeczowych i osobowych oraz na szeroko pojęte zagadnienia z analizy finansowo-ekonomicznej.”
Zmiana informacji w całościowy plan, biznes plan to bardzo ważny etap tworzenia firmy, w tym przedsiębiorstwa społecznego. Pomysł na działalność to jedno a określenie, zaplanowanie konkretnej ilości sprzedaży produktów czy usług to wymaga o wiele większej wiedzy i doświadczenia. To również szacowanie cen służące określeniu wielkości sprzedaży.
Obszar ustalania cen i planowania efektów jest jednym z trudniejszych. Należy przeanalizować wiele aspektów, w tym policzyć jak będzie wyglądać sprzedaż, co nie jest łatwe.
Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się m.in.
Zrozumienie zasad, w tym najważniejszej – zasady spójności opisów w całym biznes planie – stanowi prawdziwy dowód na to, że cykl szkoleniowy został zrealizowany bardzo dobrze a uczestnicy wynoszą z niego wiele korzyści.
Szkolenie z biznesplanu to również analiza kosztów, wymagająca dużej wnikliwości.
Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się m.in.
Ostatnim elementem tej części szkoleń jest całościowy rachunek zysków i strat oraz przepływy finansowe, na podstawie których każdy z uczestników mógł dokonać analizy swojego przedsięwzięcia.
Po zakończeniu etapu szkoleniowo-doradczego grupy inicjatywne, podmioty mogą przystąpić do tworzenia a następnie składania wniosku o dotację (w odpowiednio wskazanym terminie, po ogłoszeniu naboru wniosków).
Szczegółowy opis ścieżki (procedury wsparcia inkubacyjnego i dotacyjnego) znajduje się na stronie woes.pl w zakładce dotacje.
Serdecznie polecamy!
Cała ścieżka wsparcia szkoleniowo – doradczego jest przedstawiona w Regulaminie rekrutacji oraz wsparcia szkoleniowo – doradczego w ramach działania inkubacja i wsparcie finansowe WOES – dostępny tutaj