Rewitalizacja z WOES – WWD Turyn (30 maj 2017-2 czerwca 2017)

Turyn (miasto w północno-zachodnich Włoszech) jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim To także czwarte pod względem wielkości włoskie miasto. Corocznie odwiedzają je liczne grupy turystów. W katedrze Św. Jana Chrzciciela na Piazza San Giovanni przechowywana jest relikwia- Całun Turyński, którego zobaczenie dla wielu turystów stanowi najważniejszy cel podróży. Z miastem kojarzona jest też siedziba koncernu samochodowego FIAT (Fabbrica Italiana di Automobili Torino) oraz pyszna czekolada, której tradycje produkcyjne liczą 500 lat. Nie można również zapominać o klubie piłkarskim Juventus F.C., którego siedziba znajduje się właśnie w Turynie.

Piękne miejsce, zdecydowanie warte zwiedzania – to fakt!  

Dlaczego jednak wybraliśmy właśnie to miasto?

Warsztaty Wymiany Doświadczeń WOES odbywają się tutaj z powodu wartościowych tradycji spółdzielczych. Obecnie we Włoszech istnieje ok. 7 tysięcy spółdzielni socjalnych. Pod względem prawnym włoskie spółdzielnie socjalne zostały zdefiniowane ustawą z 1991 roku. W porównaniu do naszych regulacji z 2004 roku to duża różnica, lata doświadczeń. W Turynie bardzo silnie rozwinęły się także partnerstwa PES z JST na rzecz rewitalizacji. 

 

Co jest celem WWD w Turynie?

 

Przede wszystkim poznanie dobrych praktyk w zakresie wspomnianej rewitalizacji. Zagospodarowanie obecnie niewykorzystanych czy zaniedbanych terenów miast, gmin czy regionów to nie tylko ożywienie zdegradowanych lokali, placów czy parków ale także takie podejście do tego zagadnienia by za ekonomicznymi i architektonicznymi zmianami wprowadzić również zmiany społeczne. Te właśnie praktyki staramy się wypracowywać/wspierać w ramach działań w WOES oraz projektach: Społecznie przede wszystkim oraz Społecznie odpowiedzialny Wrocław, stąd też nasza wizyta w celu poszukiwania pomocnych rozwiązań.

 

Co w programie?

 

Spotkanie z Prezydentem Miasta Turyn Chiarą Appendino oraz z przedstawicielami Miejskiego Wydziału ds. Rewitalizacji – miasto Turyn od wielu lat współpracuje z podmiotami ekonomii społecznej w obszarze rewitalizacji miejskiej.

Wizyta w organizacji należącej do sieci „Casa del Quartiere”„Il Barrito” (Case del Quartiere czyli „domy dzielnicy” to sieć 8 zrewitalizowanych budynków, współzarządzanych przez miasto i mieszkańców. Koncepcja ta została wdrożona już pod koniec lat 90. System oparty jest na kooperacji kilku PES, które wzajemnie się uzupełniają i współpracują. Przykładem jest Il Barrito (hostel), które zarządzane jest przez dwie spółdzielnie socjalna: Cooperativa Lancillotto i Cooperativa Sociale Solidarieta

źródło: Casa del Quartiere FB

Wizyta w Open Incet – Fundacja Giacomo Brodolini. Open Incet to największy i najbardziej złożony projekt rewitalizacji, zrealizowany w Turynie. Zrewitalizowany obszar byłych zakładów produkcyjnych stanowi obecnie platformę innowacji, przedsiębiorczości oraz realizacji nowych technologii.

źródło: www.torinoclick.it

Wizyta w Bagni Pubblici (Łaźnie Publiczne) – to miejsce prowadzone przez Konsorcjum Spółdzielni Socjalnych Kairos we współpracy ze spółdzielniami Ecosol, Educamonco i Liberitutti oraz prywatnymi firmami oraz wolontariuszami. Usługi świadczone w tym miejscu to mi.in. pośrednictwo pracy, usługi krawieckie, wystawy artystyczne oraz sztuka (teatr i muzyka)

źródło: Bagni Pubblici FB

Rewitalizacja zakładów produkcyjnych FIAT

Wizyta w rewitalizowanej przestrzeni miejskiej dzielnicy Mirafiori – projekt „Recupero Urbano” – w dzielnicy Mirafiori działały zakłady produkcyjne FIAT. W ramach programu rewitalizacyjnego m.in. stworzono w tym miejscu Casa nel Parco. W odrestaurowanych nieruchomościach prowadzona jest działalność gastronomiczna oraz przestrzeń „co-workingowa”.  Organizowane są tam szkolenia i zajęcia aktywizujące zawodowo i społecznie.

Wizyta w Cascina Roccafranca – pierwszy obiekt zrewitalizowany w ramach sieci Case nel Quartiere. W tym miejscu działa ok. 80 stowarzyszeń i pracuje 40 wolontariuszy, rocznie realizuje się tutaj ok. 140 różnych zajęć dla dzieci i młodzieży oraz ok. 160 eventów. Przestrzeń odwiedza ok. 3500 osób tygodniowo.

Spotkanie ze Spółdzielnią Socjalną I’Innestto – spółdzielnia zrealizowała w latach 2009-2015 kompleksowy projekt rewitalizacji doliny Val Cavallina. Obecnie w Spółdzielni pracuje 87 osób a w ramach jej działalności prowadzone jest gospodarstwo i hodowla zwierząt.  Spółdzielnia prowadzi również restaurację Casa del Pescatore.  

źródło: Cooperativa Sociale L’Innesto FB

 

Aktualności z WWD w Turynie szukajcie na naszym FB

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o działaniach na rzecz rewitalizacji przy wsparciu WOES to serdecznie zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem działu ds. animacji i partnerstw lokalnych Jarosławem Wypyszyńskim jarekwypyszynski@gmail.com, tel. 518 359 273

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content