Podsumowanie naszego 2023 roku

Co to był za rok! Pełen wyzwań w edukacji i oczywiście ekonomii społecznej, współpracy na rzecz trasformacji regionalnych, nowych projektów i ogromnych przedsięwzięć. Zapraszamy na relację z naszego spółdzielczego 2023 roku. Miłej lektury!

Styczeń 2023

/Zaczęliśmy z Energią
A dokładnie z energią społeczną lub tzw. wiązkami usług.
Na początku zeszłego roku przedstawiliśmy filmy będące podsumowaniem realizowanego przez nas projektu Energia Społeczna.
W projekcie wypracowano, a następnie zostały wdrożone i przetestowane następujące modele:
1) Opieki nad osobami starszymi
2) Opieki wytchnieniowej
3) Opieki nad dziećmi
4) Rehabilitacji
oraz zadań użyteczności publicznej w zakresie rozwoju lokalnego.

Informacje o projekcie znajdują się na stronie:spoldzielnie.org  
Dla każdego z modeli przygotowaliśmy publikację, która opisuje szczegółowo założenia i dobre praktyki. Publikacja jest dostępna online oraz w wersji papierowej – serdecznie polecamy! Wspomniane filmy znajdziecie tutaj

/Chcemy rozmawiać!

Na początku roku ogłosiliśmy również ważną wiadomość – Przemysław Piechocki, prezes SNRSS został członkiem Forum Dialogu PFRON. To dla nas ważne wyróżnienie – bo na rzecz osób z niepełnosprawnościami pracujemy od lat, a w przyszłości planujemy kolejne inicjatywy wspierające te osoby.

 

Słyszeliście o naszym ZAZ?

Luty 2023

/Status PS 
W lutym odwiedziło nas wiele osób, grup i organizacji, m.in. koordynowaliśmy wizytę studyjną w naszym subregionie (konińskim) dla przedstawicieli Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Weryfikacja statusu PS to obecnie, zgodnie z Ustawą o ekonomii społecznej zadanie urzędów wojewódzkich, dla naszego regionu status PS nadaje Wojewoda z WUW. Celem wizyty było poznanie spółdzielni socjalnych i ich funkcjonowania.

/Tego samego miesiąca mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Fundacji Velux. To dzięki wsparciu tej organizacji realizujemy nowy projekt POZNAN SOCIAL HUB, który przybliża nas do powołania ZAZ w Poznaniu.

 

Marzec 2023

/Dzielimy się doświadczeniem
W marcu gościliśmy grupę OWES w ramach wizyty studyjnej: ekonomia społeczna w obiegu zamkniętym. Spotkanie organizowane dla przedstawicieli i przedstawicielki OWES-ów z województw:  zachodniopomorskiego, pomorskiego praz warmińsko-mazurskiego.

Warto wspomnieć, że spółdzielnie z jakimi współpracujemy coraz częściej realizują działania i swoje działalności gospodarcze zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Za wszystkie inicjatywy (o którym wiemy i te o których jeszcze nie słyszeliśmy) nieprzerwanie trzymamy mocno kciuki.

/Marzec był dla nas mocno eko.
Spotykaliśmy się z wieloma instytucjami i organizacjami, które działają na rzecz transformacji energetycznej. To ważny dla nas obszar działań – chcemy jako OWES mocno wspierać nasz region i jego mieszkańców w tym obszarze. Szukaliśmy inspiracji i konsultowaliśmy się z przedstawicielami takich instytucji jak Inicjatywa Regionów Węglowych UE, ECORYS czy Pacjent Europa.

Wzięliśmy udział w szkoleniach, spotkaniach i wizytach w obszarze ESG. O raportowaniu ESG wiemy już całkiem dużo i będziemy dzielić się z Wami tą wiedzą szykując nowe inicjatywy.

ESG – co to oznacza?  Raportowanie ESG polega na publikowaniu danych dotyczących wyników i wartości dodanej firmy w trzech obszarach: środowisko (Environment), aspekt społeczny (Social) oraz ład korporacyjny (Governance).

Kwiecień 2023

Wiosnę przywitaliśmy w „szkole” – tym razem jednak spędziliśmy w niej czas nie tyle z uczniami co z nauczycielami i edukatorami. Szkolenie: przedsiębiorczość społeczna w szkole realizowaliśmy w ramach projektu „Nowa energia. Rozwijanie i wzmacnianie kompetencji przedsiębiorczych wśród młodzieży”.

W tym miesiącu mieliśmy również przyjemność podzielić się z Wami ważną wiadomością – prezes SNRSS, Przemysław Piechocki został Członkiem Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023-2028.

Kwiecień zakończyliśmy we Francji. Organizowaliśmy wizytę studyjną : Sposoby na przetworzenie i dywersyfikację obszaru kopalnianego. W dużym skrócie szereg spotkań i inspirujących wizyt miał na celu nam i innym uczestnikom tego wyjazdu wskazać rozwiązania mogące już wkrótce ułatwić nam działania na rzecz transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. To duża zmiana, jaka niewątpliwie będzie nam towarzyszyła już w 2024 roku. Dlatego też rok poprzedni tak starannie chcieliśmy się do niej przygotować. Czy jesteśmy gotowi? Tak, przystępujemy do działania!

Część zespołu, która nie uczestniczyła w wizycie, pracowała nad równie ważnym dla nas obszarze – edukacją. Sprawdźcie koniecznie co przygotowaliśmy: Nowa Energia: Model wzmacniania kompetencji z przedsiębiorczości i przedsiębiorczości społecznej.


Maj 2023

Maj spędzaliśmy również we Włoszech, a tam szukaliśmy dobrych praktyk i inspiracji w obszarze zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w sektorze ekonomii społecznej. To była cudowna wizyta, dzięki której zyskaliśmy wiele nowych pomysłów. Część z nich może uda nam się wdrożyć w tworzonym przez nas ZAZ.

Odwiedziliśmy również Łotwę, by w ramach projektu Lead Farm 5.0 zaplanować przyszłe działania w projekcie. Partnerzy uzgodnili najważniejsze kompetencje, jakie powinni posiadać potencjalni pracownicy w następujących obszarach: Przedsiębiorczość i zarządzanie, Środowisko, Kompetencje społeczne i emocjonalne oraz Robotyka i IT.

Czerwiec 2023

Life After Coal – Życie po węglu

 W czerwcu odbyła się Konferencja inaugurująca projekt Life After Coal. Tak więc oficjalnie – rozpoczęliśmy wdrażanie nowego Projektu.

To nowe, duże wyzwanie dla naszego zespołu. Do kluczowych zadań naszego Stowarzyszenia w tym projekcie należy promocja i upowszechnianie zielonych zamówień publicznych. O nich więc już wkrótce powiemy Wam bardzo dużo. Póki co, sprawdźcie nasz tekst „Zielone zamówienia publiczne a ekonomia społeczna”. 

/Ale zdecydowanie i niezaprzeczalnie – czerwiec należał do WOES!

Zakończyliśmy Projekt WOES. Przyszedł czas na podsumowania, a było co liczyć, bo trwał on aż 1733, 56 miesięcy i aż 2 495 520 minut. Działania projektowe rozpoczęto w październiku 2018 roku, a zakończone zostały w czerwcu 2023 roku.

Podsumowanie „starego” WOES znajdziecie tutaj oraz w naszej publikacji Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej 2018-2023 : http://spoldzielnie.org/cat,23


Dla tych, którzy nie wiedzą, spokojnie – nowy WOES już trwa. Najnowsze informacje o nim znajdziecie na stronie Ośrodka, https://woes.pl/

Lipiec 2023

 

Jak co roku, lipiec rozpoczął Dzień Spółdzielczości.

 

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości świętowaliśmy 1 lipca 2023 roku, a jak? Zobaczcie sami na zdjęciu poniżej:

 

/Byliśmy gospodarzami wizyty studyjnej dla przedstawicieli i przedstawicielek Miasta Gdańsk. Z v-ce prezydentką i towarzyszącymi jej przedstawicielami i przedstawicielkami gdańskiego Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozmawialiśmy o rozwiązaniach włączających osoby z niepełnosprawnościami, o tworzonym przez nas Zakładzie Aktywności Zawodowej, ale również – co dla nas najważniejsze, mogliśmy pokazać jak rozwijają się przedsiębiorstwa społeczne w Wielkopolsce. Więcej o wizycie tutaj:  Wizyta studyjna – dzielimy się doświadczeniami z Miastem Gdańsk


 

 

Sierpień 2023

W wakacje zapewniliśmy Wam ciekawe materiały do czytania – m.in. materiały wypracowane w ramach jednego z realizowanych przez nas Projektów.

Wśród materiałów SDG Labs Digital Gallery można znaleźć m.in. case studies PES, których działalność ma również cele środowiskowe jak np. (rozwój obszarów wiejskich, energia odnawialna, ponowne wykorzystanie i recykling, zrównoważone mieszkalnictwo i rolnictwo).

 

Wrzesień 2023

/We wrześniu śpiewaliśmy – no może nie my sami, i w sumie to nie tyle śpiew co rapowanie – ale było muzycznie i co najważniejsze społecznie.

O przeciwdziałaniu uzależnieniom za pośrednictwem muzyki (w tym improwizowanego rapu tzw. freestyle) mówił rapujący artysta – Arkadio, którego zaprosiliśmy do realizacji wspólnego wydarzenia.

Działanie realizowaliśmy w ramach zadania „Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z przekształceniem fragmentu bloku śródrynkowego (ul. Jana Baptysty Quadro) w pasaż kultury.”

 
/We wrześniu również organizowaliśmy warsztaty: Przedsiębiorstwa Społeczne a transformacja energetyczna Wielkopolski Wschodnie i podsumowaliśmy efekty szkoły letniej w ramach projektu Socially Driven Green Lab

 

 /W tym miesiącu rozpoczęliśmy również cykl spotkań lokalnych – „Dobre Partnerstwo”. Pierwsze, które miało miejsce w Powidzu zrealizowaliśmy wraz z Gminą Powidz oraz z przedstawicielami z Bazy Lotniczej w Powidzu (Poland-U.S. Operation).

Październik 2023

W 2023 roku swoje działania zakończyło wiele projektów i programów, w tym Program  POWER  (Wiedza Edukacja Rozwój). 4 października uczestniczyliśmy w konferencji, której zadaniem było podsumowanie dotychczas realizowanego programu (PO WER) i inauguracja nowego tzn. programu FERS.

Skrót FERS oznacza Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, więcej informacji o tym programie znajduje się tutaj

 

/24 października uczestniczyliśmy w Gali „Wielkopolska Otwarta” organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele naszego subregionu. Relacja na naszej stronie: http://spoldzielnie.org/new,1171

 

Listopad 2023

Jeśli ktoś odpoczywał w październiku i listopadzie to na pewno nie grupy młodzieżowe jakie wygrały w organizowanym przez nas konkursie Nowa Energia.

W ramach projektu edukacyjnego „Nowa Energia – rozwijanie i wzmacnianie kompetencji przedsiębiorczych wśród młodzieży” zaprosiliśmy grupy młodzieżowe z Wielkopolski do konkursu, w którym wymyślili a następnie wdrożyli inicjatywę, projekt, który łączył cechy przedsiębiorcze ze społecznymi. Jak im się to udało? Byli niesamowici, o czym mogli się przekonać wszyscy uczestnicy konferencji podsumowującej ten projekt. Relacja dostępna jest na naszej stronie.

 

Pracowity był to miesiąc dla naszego działu edukacji. Oprócz konkursu i konferencji w listopadzie gościliśmy również Partnerów nowego Projektu edukacyjnego w ramach Erasmus+.

 

Szykujemy dla Was coś naprawdę wyjątkowego – o tym projekcie będzie się dużo mówiło – już w 2024 roku. Chcecie być na bieżąco, wejdźcie na FB https://www.facebook.com/PrzedsiebiorczoscSpolecznaBC lub na Insta @better_cooperate

/Inowacje społeczne
Ten miesiąc zdecydowanie należał także do naszych Innowacji. Pod koniec listopada odbyło się nie jedno, nie dwa, a aż cztery webinaria.

 

Zapis wszystkich z nich możecie zobaczyć na naszym YT. spoldzielnie.org on YouTube

O Innowacjach jakie na nich przedstawialiśmy możecie przeczytać tutaj

/Przeprowadzka
Za nami również duża zmiana, która miała miejsce pod koniec 2023 roku. Nasze biuro WOES w Koninie zmieniło adres, zapraszamy na ulicę Wrzosową 7. 

 

Grudzień 2023

Koniec roku? To dla nas był czas podsumowań, ale i rozpoczynania nowych działań.

Przedstawiliśmy Wam nowy projekt – usługi rozwojowe dla Twojego biznesu. Informacje o nim już na naszej stronie. To Projekt, który będzie realizował wsparcie jak wcześniej Projekt WORKK.

Zakończyliśmy również Projekt Inkubator Innowacji Społecznych Generator Dostępności. Rezultaty Projektu możecie zobaczyć na stronie innowacje.spoldzielnie.org.

O kilku nowych pomysłach jeszcze Wam nie pisaliśmy, mimo że intensywnie nad nimi pracujemy już od wielu miesięcy – już wkrótce przyjdzie czas by pokazać Wam zupełnie nowe projekty i inicjatywy! Nasz zespół się bardzo rozrasta, by być gotowym na nowe działania – będzie się działo! 

Już w 2024 / #innowacje #transformacja #budowa #współpraca_międzynarodowa #zielone_ZP #Poznań #Konin #edukacja i jeszcze więcej #spółdzielczości! 

Trzymajcie kciuki za nasz 2024 rok i nowe wyzwania!

I oczywiście jeszcze raz i niezmiennie życzymy Wam wszystkiego dobrego w tym Nowym Roku.

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content