Podmioty ekonomii społecznej WOES

Ponad 48 powstałych, nowych podmiotów ekonomii społecznej i  22 PES rozwijających się (zwiększających zatrudnienie) w ramach WOES to dopiero początek!

Czas na pierwsze podsumowania naszych działań w latach 2015-2018.

W ramach WOES swoją działalność rozpoczęły lub rozwinęły podmioty ekonomii społecznej działające głównie na terenie subregionu konińskiego. Znaczący jest związany z pojawiającymi się nowymi podmiotami rozwój usług i oferowanych produktów w regionie. Wzmocnienie regionalnego rynku, zwiększona liczba atrakcyjnych ofert dla lokalnej społeczności a przede wszystkich wzrost zatrudnienia w regionie to kluczowe aspekty rozwoju ekonomii społecznej w subregionie konińskim.

 

Przykłady – dobre praktyki

 

Konińska Spółdzielnia Socjalna Spektrum – działa od 2014 roku. Powstała przy wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni, które w 2014 roku realizowało Projekt KOWES. Założycielami spółdzielni są Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem GEPETTO oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie GOSPEL. Spółdzielnia prowadzi przedszkole z oddziałami dla dzieci z autyzmem Pinokio oraz Salę Zabaw dla dzieci Ence Pence. Przedsiębiorstwo cały czas stawia na rozwój. W 2018 roku przy wsparciu WOES powstały nowe miejsca pracy w Przedszkolu. Wraz z zatrudnieniem nowych pracowników KSS Spektrum powiększyła przestrzeń swojej placówki. 13 lutego 2018 roku odbyło się otwarcie nowej części Przedszkola Pinokio. Więcej miejsca pozwoliło na stworzenie więcej grup przedszkolnych i możliwość przyjęcia i pomocy większej liczbie dzieci i rodziców.

Nowa Spółdzielnia powstała w gminie Dąbie k/Koła. Spółdzielnia Socjalna Ale Smacznie oferuje usługi gastronomiczne i cateringowe na terenie gminy Dąbie i okolic. Siedziba Spółdzielni i jej lokal mieści się w Zespole Szkół w Dąbiu. Oferują całoroczną sprzedaż dań obiadowych zarówno w stołówce jak i na wynos dla klientów zewnętrznych. Zajmują się przygotowaniem menu okolicznościowych. Prowadzą obsługę imprez okolicznościowych oraz spotkań biznesowych, konferencji/bankietów. Specjalnością Spółdzielni są wypiekane na miejscu ciasta i desery.

Gastronomia rozwija się również w Koninie. Spółdzielnia Socjalna Finezja prowadzi od września 2016 roku Bar Mleczny. Oferują dania kuchni polskiej w tradycyjnej formie. Naleśniki, pierogi, dania mięsne, kluski oraz zupy.  Zróżnicowane menu oraz przystępne ceny gwarantują, że miejsce spełni Państwa oczekiwania.

Subregion koniński na terenie, którego działamy to nie tylko Konin, to także miasto Gniezno. Tutaj działają dwa bardzo interesujące przedsiębiorstwa. Pierwszy gnieźnieński podmiot powstał w maju 2016 roku a drugi miesiąc później.

Spółdzielnia Socjalna Czilii prowadzi klubokawiarnię i produkuje meble z palet oraz zabawki i akcesoria. Czilii powstało z inicjatywy dwóch organizacji: Stowarzyszenia Nowa Wspólna Droga oraz Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Spółdzielnia Socjalna Na Winiarach została założona przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archidiecezję Gnieźnieńską. Prowadzą Bar Mleczny Caritas na gnieźnieńskim Osiedlu Orła Białego.

Dzięki działalności nowych podmiotów w regionie konińskim można także skorzystać z usług budowlanych. Wśród podmiotów oferujących takie usługi jest m.in. Spółdzielnia Socjalna Elpidia. Powstała w 2017 r. Spółdzielnia zatrudnia osoby bezdomne, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Świadczy kompleksowe usługi remontowo-budowlane na terenie Konina i okolic.

Więcej informacji o podmiotach wraz z adresami stron internetowych znajduje się na naszej stronie

Powyższe zestawienie stanowi przedsmak informacji jakimi chcemy się z Wami podzielić. Już jesienią będzie dostępna nasza najnowsza publikacja podsumowująca dotychczasowe działania WOES. Więcej szczegółów już wkrótce!

 

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content