Nowe spółdzielnie socjalne założone przy wsparciu WOES

Sompoleńska Spółdzielnia Socjalna Nasza Przyszłość oraz Spółdzielnia Socjalna Chilii z Gniezna to pierwsze spółdzielnie socjalne, które powstały w tym roku w ramach działalności Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej. Obie spółdzielnie podpisały już umowy na przyznanie wsparcie finansowego. 

 

Sompolno – Nasza Przyszłość

 

Sompolno to niewielkie miasteczko w północno – wschodniej Wielkopolsce. Bliżej stąd do Torunia i Bydgoszczy, aniżeli do Poznania. Jednak również tam dotarli nasi animatorzy i specjaliści ds. ekonomii społecznej.

Zobacz: Bezpłatne spotkania doradcze ze specjalistami ds. ekonomii społecznej.

Pomysł chwycił, chociaż w gminie nie było do tej pory żadnej spółdzielni socjalnej. Ale już przykłady z pobliskich: Koła, Ślesina, Mikorzyna czy Kramska zachęcały. Zwłaszcza ten ostatni – w Kramsku Spółdzielnię Socjalną Razem do Sukcesu założył samorząd wraz z zaprzyjaźnioną organizacją pozarządową. Podobną decyzję podjęła Gmina Sompolno. 24 maja 2016 roku oficjalnie zarejestrowana została Sompoleńska Spółdzielnia Socjalna Nasza Przyszłość. Spółdzielnię założyły dwa podmioty prawne –  Stowarzyszenie Sady Sompolna oraz Gmina Sompolno. I to Gmina będzie głównym  zleceniodawcą spółdzielni. W ofercie Sompoleńskiej Spółdzielni m.in.: utrzymywanie porządku i czystości w gminie, wykaszanie rowów i poboczy w pasie dróg gminnych, usługi sprzątające, kurierskie i opiekuńcze. W przyszłej spółdzielni nie wątpią, że przyszłość należy do nich.

 

Gniezno – Czilii Bar

 

Gotowi do działania są też w Gnieźnie. Tam, pod koniec maja zarejestrowała się Spółdzielnia Socjalna Czilli. Zarówno miejsce, jak i spółdzielnia są wyjątkowe. Spółdzielnia działa bowiem na terenie gnieźnieńskiego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Spółdzielnia prowadzić będzie tam klubokawiarnię Chilli – Bar. Takiego miejsca na terenie szpitala nie ma. Z oferty kawiarni będą mogli skorzystać zarówno odwiedzający, jak i stali rezydenci szpitala. Goście będą mogli liczyć na kawę, herbatę i inne przekąski. Warto podkreślić, że cały lokal spółdzielnia wyremontowała własnymi siłami – pracownicy samodzielnie malowali ściany i składali stoły. Sukcesy w tworzeniu stołów zachęciły spółdzielców do rozszerzenia działalności o ofertę sprzedaży mebli i innych artykułów codziennego użytku. Pierwsze produkty już niedługo będzie można obejrzeć w Internecie. Zatrudnienie w Czilli znalazły osoby, które same  cierpią na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. 

 

Podpisanie umów

 

Spółdzielnie: Sompoleńska Spółdzielnia Socjalna Nasza Przyszłość oraz Spółdzielnia Socjalna Czilii zakwalifikowały się do otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego. Pierwsze umowy na przyznanie wsparcia zostały już podpisane. Obok właśnie zarejestrowanych spółdzielni Chilli i Sompoleńskiej Spółdzielni Socjalnej nasza Przyszłość umowy podpisały tez już działające spółdzielnie socjalne, które planują zatrudnianie kolejnych pracowników: Spektrum, Sport i Rehabilitacja oraz Spółdzielnia Socjalna Kraśnica.

Zobacz: Kto otrzymał dotację? Pierwsza lista rankingowa wniosków na udzielenie wsparcia finansowego Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej. 

 

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content