Kultura Bliska i nie tak daleka – relacja z seansu

Piąty z cyklu i pierwszy w tym roku pokaz filmu w ramach akcji WOES zaprasza do kina już za nami. Zapraszamy na relację z pokazu filmu Dziewczynka w trampkach. 

7 marca, a więc w czasie kiedy o kobietach i dla kobiet w Koninie mówiło się dużo (Konin Miasto Kobiet)  my w kinie Oskard przygotowaliśmy spotkanie z kinem z Bliskiego Wschodu. Nasza bohaterka, nastoletnia Wadjda z Arabii Saudyjskiej ze swoją historią o marzeniach ale i o pokonywaniu barier stała się dobrym pretekstem do rozmów o różnicach kulturowych i sytuacji kobiet.

Akcja filmu dzieje się właśnie we wspomnianej Arabii Saudyjskiej, w Rijadzie. Wadjda jak to 10-letnia dziewczyna, chodzi do szkoły, bawi się z przyjaciółmi, ma swoje pasje i marzenia. Jednak w swoim mieście jest uważana za buntowniczkę. Nosi tytułowe trampki, przyjaźni się z chłopakiem (!), sprzedaje ręcznie robione bransoletki, nie lubi zakrywać głowy (co jest kulturowo nakazane) i marzy o własnym rowerze. Kobieta w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku (rok powstania filmu) nie mogły prowadzić pojazdów, w tym także nie mogły jeździć na rowerze.

źródło: filmweb.pl

Można więc się domyślać, że zarówno rodzice dziewczynki, jej nauczyciele jak i koleżanki nie podzielają jej entuzjazmu, związanego dwukołowcem.

Nasza bohaterka jednak znajduje sposób na zdobycie wystarczającej sumy pieniędzy na rower. Bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu. Czy jej się udaje, tego nie zdradzimy, by nie psuć zabawy tym, którzy filmu nie widzieli. Naprawdę warto, polecamy!

Wydarzenie w kinie miało także drugą część, a mianowicie spotkanie ze specjalistką dr Miłosławą Stępień. Aktywistką, kulturoznawczynią, afrykanistką i anglistką, która naukowo zajmuje się m.in. kinematografią afrykańską. Wiceprezeska Fundacji Pełnym Głosem z Konina, organizacji działającej dla i na rzecz polityki równościowej. Rozmawialiśmy o przedstawionej w filmie historii oraz o sytuacji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Wiele ciekawostek i faktów jakie przytoczyła dr Miłosława dały nam lepszy obraz przedstawionej w filmie sytuacji – jeszcze raz dziękujemy.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom spotkania i już informujemy, że kolejny seans odbędzie się w maju. Oczywiście będziemy informować na bieżąco. 

Do zobaczenia! 

Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content