Konferencja w Strasburgu: ekonomia społeczna przyszłością Europy-relacja

W dniach 5-6 maja w Strasburgu odbyła się konferencja pn. „Social Economy: the future of Europe”. Wydarzenie to było doskonałą okazją do debaty i wymiany poglądów między decydentami i interesariuszami ekonomii społecznej na temat roli, jaką ekonomia społeczna może odegrać dla przyszłości Europy. 

 

Rozmawiając o rozwiązaniach dla ludzi i klimatu nikt z blisko 2000 europejskich uczestników konferencji nie miał wątpliwości, że ekonomia społeczna jest przyszłością Europy – taki jest właśnie kierunek zmian w obliczu wyzwań społecznych przed jakimi stoi społeczeństwo europejskie.

 

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi - uczestników Konferencji. siedzących na sali.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi – uczestników Konferencji. siedzących na sali.

 

Gośćmi honorowymi byli Ukraińscy przedsiębiorcy społeczni: Petro Darmoris i Alina Bocharnikova, którzy dostali owacje na stojąco, kiedy publicznie zawnioskowali o włączenie ukraińskiej ekonomii społecznej do Europejskiego Planu Działania na rzecz Ekonomii Społecznej.

 

Zdjęcie przedstawia panelistów i uczestników Konferencji bijących brawo osobie trzymającej flagę Ukrainy.

Zdjęcie przedstawia panelistów i uczestników Konferencji bijących brawo osobie trzymającej flagę Ukrainy.

 
Nie zabrakło również polskiego udziału w konferencji. Swój głos zabrał Przemysław Piechocki – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych i poruszył m.in. tematy dotyczące:
 
 • doświadczenia z wdrażania w Polsce mechanizmu zakupowego w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19 w sektorze ES i poza nim,
 • solidarne działania podejmowane przez sektor ES w kierunku pomocy uchodźcom z Ukrainy w tym drugą odsłonę mechanizmu zakupowego dla Ukrainy,
 • założenia Zielonego Zrównoważonego Zakładu Aktywności Zawodowej w Poznaniu,
 • udział Ekonomii Społecznej w sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej,
 • pomocy dla Ukrainy jaką może wypracować sektor ekonomii społecznej w UE.

 

Zdjęcie przedstawia Przemysława Piechockiego prezentującego wystąpienie pn. "Cooperative and solidarity".

Zdjęcie przedstawia Przemysława Piechockiego prezentującego wystąpienie pn. „Cooperative and solidarity”.

 
Niemniej była to tylko część polskiego udziału, który był znacznie większy w wymianie doświadczeń w ramach wyznawanych wspólnych wartości tj.:
 
 1. Na warsztatach „Jakie lokalne i regionalne polityki związane z gospodarką społeczną pozwolą sprostać wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutra?” wspólnie z europejskimi samorządowcami debatowała Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pani Paulina Stochniałek.
 2. Na warsztatach „Jakie są warunki sukcesu społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych jako dźwigni rozwoju ES? Dobrą praktykę”  prezentowali: z-ca Prezydenta Miasta Wrocławia Pan Jakub Mazur wraz z-cą Dyrektora MOPS Wrocław Panem Michałem Szydłowskim dotyczącą budowania całego ekosystemu społecznych zamówień Wrocławia. 
 3. Na warsztatach nt. wsparcia Ukrainy przez sektor ekonomii społecznej swoje prezentacje mieli również przedstawiciele Sieci Zachodnio-Pomorskich Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej.  

 

Był to bardzo inspirujący czas. Jesteśmy pełni optymizmu i nowych wyzwań stojących przed jeszcze efektywniejszym wsparciem w tworzeniu sektora ekonomii społecznej.
Skontaktuj
się z Nami:
 • Konin
  ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
 • Poznań
  ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content