Komunalka Rzgów powstała z inicjatywy powiatu konińskiego i gminy Rzgów. Od początku jej celem było nie tylko świadczenie usług publicznych, ale także tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zatrudnia obecnie około 15 osób, głównie tych, którzy z różnych powodów znaleźli się poza rynkiem pracy.
Pod kierownictwem Iwony Maciejewskiej spółdzielnia wypracowała model działania, który łączy skuteczność z empatią i odpowiedzialnością społeczną. To przestrzeń, w której praca staje się narzędziem odbudowy życia, relacji i poczucia własnej wartości.
Działalność spółdzielni koncentruje się na usługach komunalnych realizowanych na rzecz gminy Rzgów i okolicznych miejscowości. Zakres prac obejmuje m.in.:
odbiór i segregację odpadów komunalnych,
utrzymanie czystości i terenów zielonych,
remonty ulic i chodników,
prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),
drobne usługi budowlane i porządkowe.
Komunalka współpracuje również z firmami zajmującymi się recyklingiem papieru i makulatury oraz prowadzi kampanie edukacyjne z zakresu segregacji odpadów. W ten sposób nie tylko dba o estetykę przestrzeni publicznej, ale także podnosi świadomość mieszkańców w zakresie ekologii.
Spółdzielnia rozwija się dynamicznie. Już w drugim roku działalności zwiększyła zatrudnienie, zainwestowała w sprzęt (m.in. koparko‑ładowarkę i ciężarówkę z HDS-em) i wypracowała dodatni wynik finansowy. W 2023 roku otrzymała certyfikat „Zakup Prospołeczny”, potwierdzający jakość i odpowiedzialność społeczną oferowanych usług.
Dziś Komunalka planuje kolejne kroki w stronę zielonej transformacji. W obliczu kryzysu energetycznego i wyzwań klimatycznych jednym z priorytetów spółdzielni jest inwestycja w pojazdy i urządzenia zeroemisyjne – m.in. śmieciarki zasilane wodorem.
Już wkrótce więcej o Komunalce przeczytacie w naszym magazynie SOC.
Więcej informacji o spółdzielni: www.komunalkarzgow.pl