„Dobre sąsiedztwo” – Współpraca oparta na wzajemności

O budowaniu wspólnego partnerstwa rozmawiali wczoraj w Powidzu lokalni przedsiębiorcy w tym przedsiębiorcy społeczni, samorządowcy oraz polsko-amerykańskie przedstawicielstwo z Bazy Lotniczej w Powidzu. 

 

Podczas wydarzenia „Dobre Sąsiedztwo”, uczestnicy szukali obszarów do współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, w tym przedsiębiorstwami społecznymi, które będą dostarczać usługi jednostce stacjonującej w Powidzu.

W pierwszej części Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit przypomniał jakie wspólne inicjatywy udało się dotychczas zrealizować wraz z żołnierzami USA. Następnie Przemysław Piechocki, prezes naszego Stowarzyszenia mówił o zasadach dobrego sąsiedztwa, korzyściach dla lokalnych społeczności i gospodarek jakie płyną z bliskiego sąsiedztwa baz wojskowych. „Sąsiedztwa budowanego na zaufaniu, zrozumieniu i wzajemności jakie stało się marką funkcjonujących baz wojskowych USA w tej części Europy. Chęci współpracy lokalnych przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw społecznych” – podkreślił.
 
 
Roland Farkas z Poland-U.S. Operations przedstawił działania systemu zamówień publicznych wojsk USA w Polsce, ważne akty EDCA czy narzędzia prawne służące zamówieniom jednostek USA, które są szansą dla lokalnych przedsiębiorców. Podkreślił również czego potrzebuje jednostka wojskowa w Powidzy i co mogą jej dostarczyć lokalni przedsiębiorcy oraz co jednostki wojsk USA i Polski mogą zaoferować przedsiębiorcom i społeczności lokalnej. Jest to szczególnie istotne w kontekście rozwoju bazy wojskowej w regionie i integracji ze społecznością lokalną.
 
 

Ważne jest budowanie i utrzymanie wspólnego partnerstwa i relacji z mieszkańcami, samorządem, przedsiębiorstwami. Tym bardziej cieszy nas, że tak wiele spółdzielni socjalnych już dziś jest gotowych podjęcia się współpracy. I tak m.in. prężnie działająca w Powidzu Spółdzielnia Socjalna Razem dla Środowiska zajmie się wywozem odpadów, Spółdzielnia Socjalna Sport i Rehabilitacja dostarczaniem środków medycznych, rehabilitacją, transportem, Spółdzielnia Socjalna Przystanek 21 dostarczaniem posiłków. Pomysłów jest wiele – przestrzeń do współpracy ogromna. Z pewnością nie jest to ostatnie spotkanie a preludium do wielkich działań za której trzymamy mocno kciuki!

Organizatorami warsztatów było Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Gmina Powidz oraz Poland-U.S. Operation.

 
Skontaktuj
się z Nami:
  • Konin
    ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
  • Poznań
    ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content