Chłopiec porywający serca do działania! Relacja z kina.

Cudowna historia, pełna pozytywnych emocji i z pięknym przesłaniem. Już wiemy co sprawia, że ten amerykański film i książka na podstawie, której powstał zyskał taką sławę. „Każdemu, przynajmniej raz w życiu należą się oklaski na stojąco” – zdecydowanie tak. Nie zdradzamy czego dokładnie dotyczy cytat, ale możemy dodać, że kryje on w sobie przesłanie z jakim pozostawił nas film.

13 czerwca  roku w Kole, w Kinie nad Wartą w Kole odbył się pokaz filmu Cudowny chłopak. Film familijny z doskonałą obsadą z 2017 roku (premierowo w Polsce 19 stycznia 2018 roku) to familijna opowieść o akceptacji i walce z przeciwnościami losu.

Historia (mogłoby się wydawać) jakich wiele, pierwszy dzień dziecka w szkole, pierwsze spotkanie z nowymi kolegami, koleżankami. Stres związany z nowym miejscem, strach przed nieznanym i uczucie zagubienia. Jednak co, jeśli do tych aspektów dodamy jeszcze jeden, sprawiający, że dziecko wyróżnia się z tłumu, w opinii wielu – za bardzo.  

10 letni August (Auggie) z powodu zaburzeń genetycznych od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Po latach nauki w domu, rodzice decydują się na zapisanie Auggiego do szkoły. Pójście do szkoły – do piątej klasy – nie jest jak można się domyślać proste. Rówieśnicy nie wszystko rozumieją, nie zawsze akceptują, zmiana jest trudna dla chłopca i jego rodziców. Jak wspomina sam bohater – dzieci nie potrafią udawać, nie mogą ukryć zaskoczenia, nie chowają zdziwienia za uśmiechem, obserwują wnikliwie. Ta „szczerość” ma swoją cenę – którą płacą osoby będące „obiektem” takich obserwacji. Jednak Auggie potrafi zaskakiwać, nie tylko dorosłych ale i inne dzieci. W jaki sposób? Sprawdźcie sami – serdecznie polecamy.

Po pokazie filmu zaprosiliśmy do dyskusji przedstawicieli prowadzonych w Kole WTZ. O akceptacji, zrozumieniu i przeciwnościach związanymi z byciem pozornie „innym” z zaproszonymi gośćmi rozmawiała Anna Dranikowska – specjalistka SNRSS.

Film jest doskonałą inspiracją do zajęć o akceptacji w szkołach. Zauważyli to również twórcy filmu i organizacje działające na rzecz edukacji. 

Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy z dystrybutorem filmu Monolith Films stworzyło materiały pomocnicze dla nauczycieli w oparciu o film „Cudowny chłopak”.

W materiałach znajduje się plan lekcji : Daj dowód swojej dobroci!. Materiał przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

„Cele warsztatu są zgodne z celami kształcenia ogólnego w szkole

 podstawowej:

 • wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofi arności, współpracy,

solidarności, altruizmu, patriotyzmu (…), wskazywanie wzorców postępowania

i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu

rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

 • formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla

godności innych osób;

 • rozwijanie kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość;
 • rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania,

argumentowania i wnioskowania;

 • wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie

i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;

 • kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności

w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;

 • ukierunkowanie ucznia ku wartościom.”

źródło: CEO

Przedstawiony materiał jest realizowany za pomocą takich metod pracy z uczniami jak:  rozmowa/dyskusja/pogadanka, prezentacja zdjęć lub pokaz slajdów, burza pomysłów, praca w grupach, praca z użyciem fotosów, zabawa ruchowa, rysowanie, minieksperyment, gra bingo.

Materiały można znaleźć na stronie CEO

Cudowny chłopak PDF

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i jeszcze raz polecamy filmowe materiały edukacyjne. Do zobaczenia na kolejnych pokazach filmowych!

Skontaktuj
się z Nami:
 • Konin
  ul. Wrzosowa 7 | 62-510 Konin | tel.: 63 245 58 29 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
 • Poznań
  ul. Górecka 115 | 61-475 Poznań | tel.: 61 887-11-66 | e-mail: biuro@spoldzielnie.org
Skip to content